O životinjama

Gastrointestinalne bolesti kod kunića

Pin
Send
Share
Send


Iz kliničke slike prilično je lako odrediti prisutnost gastrointestinalnih bolesti kod kunića. Katar gastrointestinalnog trakta kunića dijeli se u tri skupine: kisele - čiji je glavni uzrok konzumiranje kontaminirane i velike količine sočne hrane, alkalne - koji se razvijaju kad jedu velike količine meke hrane, prehlade - koje proizlaze iz hipotermije tijela.

Kiseli katar - loš unos hrane, tjelesna temperatura prvog dana je normalna, zatim niska, pojačana peristaltika, česti pokreti creva, izmet tečni, smeđe-sivi, pomiješani sa sluzi ili plinovitim mjehurićima, trajanje bolesti je 1-3 dana. U prisustvu nadimanja ili tifanuma, peristaltika je oslabljena ili odsutna, defekacija je rijetka, volumen trbuha je povećan, sa udaraljki zvuči timpan.

Hrana koja jede alkalni katar ne postoji, tjelesna temperatura je snižena, izmet je tečan, tamno smeđe boje, s gnojnim mirisom, kunići obično umiru u prvom danu.

Hrana koja jede hladno od katara je slaba, tjelesna temperatura je povećana, peristaltika je povećana, pokreti creva su česti, izmet je tečan, smeđe-žut, ponekad sa sluzi, trajanje bolesti je 3-5 dana. Obično sluzav iscjedak iz nosa.

Kad se pojave gastrointestinalne bolesti, prije svega treba otkriti njihov uzrok, provjeriti kvalitetu hrane koja se daje zečevima, sastav prehrane i izuzeti iz nje sve nekvalitetne, teško probavljive i lako fermentirajuće hrane. Zatim primijenite tretman ovisno o prirodi bolesti.
Kod proliva, zečevima se daje 1-2 puta na dan oralni sintomicin ili disulfan 0,2-0,3 g. dekocija kora hrastove kore ili 1% otopina tanina, svaka 1-2 kafene kašike, privremeno iz prehrane isključite sočno hranjenje (osim mrkve), malo popržite zob, vodu zamijenite infuzijom sijena, ljeti pored toga smanjite količinu trave i dajte malo sijena visokog kvaliteta. Ukupna količina date hrane umanjuje se za faktor 2.
Uz zatvor, dajte zecu unutar mladog rasta 3-4g. Odrasli 5-6g. Glauber ili Carlsbad sol ili 1-1,5 kašika ricinusovog ulja, trbuh trljajte hlapljivom limetom ili 3-5% rastvorom natrijum-hlorida, stavite klistir iz tople lagano sapune vode, nakon 15-20 minuta otpustite zeca iz kaveza i pomaknite ga (ne vozi!).
Nahranite zeca tek nakon 8-12 sati nakon što oslabi. Prvo se nahranite malo, dajte ovseni kašu, mrkvu, dobru travu ili sijeno.
Uz tipanu i nadutost bolesnim zečevima se daje 5-8 ml unutra. 10% otopina ihtiola ili 3-5ml. 5% otopina mliječne kiseline, pažljivo masirajte trbuh, povremeno ga oslobađajte iz ćelije i prisiljavajte na kretanje (ne vozite!).
Najbolji terapeutski učinak u kiselim katarima bez nadimanja daje se upotrebom 0,1 g synthomycina iznutra. 2 puta dnevno i 7-10 ml sirutke. 2 puta dnevno

Nakon što se kunići oporave, oni se postepeno prelaze na normalno hranjenje u periodu od 5-6 dana.

Simptomi probavnog sistema kod kunića

Bolesti probavnog sistema mogu ubiti zeca za samo 2-3 dana, tako da pažljivo razmislite o stanju i raspoloženju vašeg ljubimca. Stvar je komplicirana činjenicom da zečevi obično pate u tišini. U divljini, neuredni kunići odmah postaju plijenom grabežljivcima, pa instinktivno moraju biti neupadljivi, tihi i strpljivi. Ipak, bolesnu životinju moguće je pratiti na više znakova - i što se prije dogodi, veće su šanse za uspješan ishod. Vlasnik kunića treba imati osnovna znanja o bolestima glodara, biti sposoban razlikovati ih i po potrebi pružiti prvu pomoć. Vrijedno je reći da svaki pojedinačni simptom može biti znak raznih bolesti, pa je za točnu dijagnozu i određivanje plana za daljnje postupke potrebno procijeniti ukupnost vanjskih manifestacija stanja bolesti kućnog ljubimca. Potrebno je pažljivo ispitati zečeve otprilike dva do tri puta mjesečno, kao i prije bilo kakvih značajnih ili stresnih događaja za njega, kao što su parenje, okrol, jigging - i nakon njih.

Zdravi zec je uvijek vedar, okretan, dobro jede, kaput mu izgleda glatko i sjajno, oči i nos su čisti. Normalna tjelesna temperatura kunića: 38,5-39,5 ° C (mjereno uvođenjem termometara tretiranog vazelinom u rektum oko 5 minuta). Normalni broj otkucaja srca: 120-160 otkucaja u minuti.

Trebalo bi početi brinuti ako se u zečjeve oči postanu tmurne i vodenaste, pojavi se vodenasti ili gnojni iscjedak iz nosa, kihanje, neujednačeno disanje, mijenja se konzistencija stolice, kosa postaje gnjida, razbarušena. Kunić pere zube ili čak pati od grčeva. Poremećaj gastrointestinalnog trakta karakterizira labava stolica s nečistoćama sluzi ili krvi, nadimanje i pojačano stvaranje plinova u crijevima. Može doći do opstipacije, praćene proljevom. U tom slučaju, leđa kunićevog tijela su vlažna, tragovi izmeta ostaju na zadnjim nogama i repu, životinja postaje letargična, letargična, gubi apetit i težinu. Nadimanje se očituje napuhavanjem trbušne šupljine životinje (pri tapkanju nastaje karakterističan zvuk „bubnja“).

Kod enteritisa opaža se upala crijevne sluznice: membrana tankog dijela bubre se, prekriva se sluzi i precizno krvari. Gastritis karakterizira slična upala u želucu, čija sluznica pocrveni, nabubri, prekriva sluz, krvarenja i čirevi, zidovi želuca postaju tanji. Gastroenteritis je kombinacija gastritisa i enteritisa, odnosno upalni procesi se javljaju i u želucu i u crijevima.

Liječenje bolesti probavnog sustava zečeva

Za uspješno liječenje bolesti probavnog sustava potrebno je osigurati glodavcu vraćanje zdrave ravnoteže mikroflore gastrointestinalnog trakta, eliminirati disbiozu, eliminirati patogenu mikrofloru, uspostaviti crijevnu pokretljivost i povećati opći imunitet tijela. Za to je prije svega potrebno riješiti se nekvalitetne hrane. Potom je zečevima propisana gladna dijeta 12-20 sati, nakon čega pažljivo počinju davati svježu meku hranu (kao opcija, hranu za paru upariti i pomiješati sa kuhanim krumpirom). Kada govorimo o lijekovima, za stočna gazdinstva će biti prikladni kloramfenikol, biomicin, furazolidon, furagin, sintomicin. Pripreme moraju biti temeljito pomiješane s hranom, ravnomjerno raspoređujući je u obrocima.

Za liječenje disbakterioze preporučuju se probiotici ili fermentirani mliječni proizvodi koji sadrže acidofilni bacil: acidofilni mlijeko, acidofilni mlijeko, jogurt s acidofilima ili acidofilna pasta. Ovi proizvodi prirodno normaliziraju probavnu aktivnost, normaliziraju metaboličke procese i vraćaju imunitet. Ako kunić nema apetita, naznačeno je prisilno hranjenje i pijenje.

Za one koji sadrže zečeve kao kućne ljubimce, prikladni su sljedeći lijekovi:

  • kod proliva: slaba rastvora tanina (1-2%) ili dekocija hrastove kore, čajna kašika koju treba piti 1-2 puta dnevno,
  • nadimanje: rastvor mliječne kiseline 3-5% u kombinaciji sa masažom trbuha,
  • za zatvor: nepotpuna žličica glaubera ili karlsbadske soli ili kašika ricinusovog ulja,
  • umesto vode možete ponuditi slabu dekociju kamilice.

Bolesnom ljubimcu je također prikazano aktivno kretanje. Kućnog dekorativnog kunića treba pustiti iz kaveza da trči ili čak ići s njim u šetnju parkom. A za vlasnike rasadnika preporučuje se puštanje životinja iz kaveza kad god je to moguće. Pokret aktivira rad trbušnih mišića i, kao rezultat, tonira crijeva, pomažući mu da obavlja svoje funkcije.

Dakle, u liječenju gastritisa i gastroenteritisa potrebno je usredotočiti se na normalizaciju mikroflore gastrointestinalnog trakta kunića, provjeriti kvalitetu hrane, osigurati sposobnost da se pokreće, dati odgovarajuće lijekove. No, kako biste izbjegli neuspješan ishod, bolesnu životinju ipak trebate pokazati veterinaru.

Prevencija probavnih problema kod kunića

Najvažnija i najvažnija stvar koju možete učiniti kako biste spriječili pojavu gastrointestinalnih bolesti kod vašeg kućnog ljubimca je praćenje kvalitete i sastava hrane. Smjesa za hranjenje trebala bi biti hranjiva, vitaminska, ali istovremeno lako probavljiva. U hrani ne smije biti viška proteina i ugljikohidrata. Prljava, trula, plijesni ili smrznuta hrana strogo je zabranjena. Ne možete naglo prebaciti s jednog na drugi feed, zamjena se događa postepeno. Treba biti oprezan s unošenjem u prehranu svježeg bilja i sočnih usjeva korijena, preporučuje se početi sa 100 grama dnevno. Kuniće treba postepeno pretvarati u grubu hranu. Prilikom odlaganja od kunića, s posebnom pažnjom kako biste pratili zdravlje beba i kvalitet hrane, pokušajte izbjeći dodatne stresne situacije. Čak je preporučljivo učiniti sljedeće: zečeve ostavite u uobičajenom okruženju i premjestite zeca u drugi kavez. U roku od mjesec dana nakon deponovanja, mladim životinjama vrijedi davati pripravke koji sadrže mikrofloru mliječne kiseline.

Druga važna komponenta zdravog stanja glodara je čistoća. U nesanitarnim uvjetima rizik od gastrointestinalnih tegoba naglo raste. A ako je za vlasnike domaćeg zeca dovoljno pridržavati se osnovnih pravila higijene u sobi, redovno obavljati mokro čišćenje i pratiti čistoću zečjeg kaveza, mijenjati vodu na vrijeme - onda je za rasadnike to nešto složenije i ozbiljnije. Potrebno je provoditi čišćenje i dezinfekciju prostora i kaveza u kojima se nalaze životinje, otprilike tri puta mjesečno, plus bez prestanka prije listanja i presađivanja zečeva. Dezinfekcija podliježe dodavanju hranilice, posuda za piće i ostalog zečje opreme. Postupak treba obaviti pažljivo, tretiranje svih uglova i pukotina dezinfekcijskom otopinom. Uobičajeno čišćenje prostorija i ćelija trebalo bi obavljati svakodnevno. Posude za piće i hranilice uvijek trebaju biti čiste, izmet se pravovremeno čistiti.

Sjetite se zlatnog pravila: bolest je uvijek lakše spriječiti nego izliječiti.

Ulaz

Kunić je popularna domaća životinja, izvor vrijednog ukusnog mesa i krzna, a posljednjih godina je i uobičajena pratilac. Zbog svih svojih vrlina, kunići ostaju najosjetljiviji kućni ljubimci u odnosu na razne bolesti, kako zarazne tako i druge prirode. Posebno su česte gastrointestinalne bolesti.

Struktura probavnog sistema kunića

Kunić ima pojačan probavni trakt u odnosu na predatore i svejedine, što omogućava bolju probavu biljnih namirnica bogatih vlaknima. Digestivni sistem započinje usnom šupljinom, u kojoj su smješteni zubi i jezik. Snažni sjekutići i dobro razvijeni kutnjaci omogućavaju mljevenje tvrdog povrća, trave, sijena i sjemenki biljaka. Ukupni broj zuba je 28, od kojih su 22 kutnjaka ili 6 slikara su sjekutići (4 gornja i 2 donja). Zubi su bez cakline, dentin se lako melje na čvrstu hranu. Kako bi se nadoknadilo brušenje dentina, zubi rastu tokom života.

Struktura probavnog sistema kunića

Važno! Uz nedostatak čvrste hrane, zubi, posebno sjekutići, mogu dostići patološki velike veličine i spriječit će životinju žvakanje. To će dovesti do gastrointestinalnih bolesti.

Incizi i desni zdrave jedinke.

Pljuvačne žlijezde su dobro razvijene, jezik je snažan i ima mnogo ukusa. Zdravi zec ima ružičasti jezik i desni, ali u slučaju bolesti njihova se boja može promijeniti. Pljuvačka sadrži enzime koji razgrađuju maltozu i skrob. U ustima se hrana smiruje, vlaži i šalje u grlo, a zatim i jednjak. Kroz jednjak se hrana šalje u želudac koji ima oblik vreće zakrivljene u obliku potkove. Većina stomaka nalazi se na desnoj strani, od ose simetrije tela životinje. Želudac ima volumen do 200 mililitara.

Za normalan rad želuca, hrana koja se u njemu unosi mora se usitniti u usnoj šupljini do stanja grudi. Želudac ima samo jednu komoru, na njegovim zidovima se izdvaja sok koji sadrži solnu kiselinu i enzime koji razgrađuju proteine. Također u stomaku se nastavlja i probava ugljikohidrata, koja je u usnoj šupljini počela pod utjecajem pljuvačke. Digestirana hrana se nalazi u stomaku 3 do 10 sati nakon čega zbog peristaltike i guranja novom masom hrane ulazi u dvanaestopalačno crijevo - prvi dio crijeva. Crijeva kod kunića su dugačka, 10-12 puta duža od tijela.

Žljezde jetre i gušterače se otvaraju u dvanaestopalačno crijevo, nakon čega slijedi dugačak, a zatim ileum. Kunići imaju dugu i dobro razvijenu ceumu. Tu se formiraju takozvani cekotrofi, koji čine noćni izmet zečeva. Cekotrofi su skup bakterija koje učestvuju u probavi biljne hrane bogate celulozom. Cekotrofi se formiraju uglavnom noću i izlučuju se zajedno sa izlučevinama. Nedostaju bakterije, kunići ih ponekad jedu kako bi nadoknadili nedostatak. Cekotrofi sadrže i mnogo korisnih tvari, uključujući vitamine i aminokiseline.

Pojava cekotrofa

Nakon varenja, hrana se pretvara u dnevnu izmet u obliku guste mrvice koja se izlučuje kroz rektum (oko 200 g dnevno).

Važna karakteristika kunićevog creva je slabost mišića odgovornih za peristaltiku. Da bi se gusta masa probavljene hrane i izmeta kretala naprijed, kunić je primoran stalno konzumirati novu hranu, jer u protivnom dolazi do zastoja (vidi dolje).

Uzroci i simptomi naduvavanja kod kunića

Uzrok napuhavanja može biti bolest gotovo bilo kojeg dijela probavnog trakta, počevši od usne šupljine i završavajući rektumom.

Bolesti probavnog trakta kod kunića

Liječenje nadimanja kod kunića

Napuhavanje se liječi na sljedeće načine:

  • masaža. Zec je položen na leđa. Ako je životinja ručna, možete je staviti u krilo. Tada se masira trbuh, gladeći se odozgo prema dolje takvom snagom da životinja ne osjeća bol. Masaža se ponavlja svaka dva sata dok se kunić ne opusti (dok se stolica ne obnovi),

Bolje je raditi masažu trbuha zajedno kako se životinja ne bi izbila

  • klistir. Oni ga čine toplim (ali ne vrućim) čistom vodom. Možete dodati laksativ (po mogućnosti u mineralnom ulju) ili magnezijum sulfat (tzv. Epsom sol) - kašiku po litri,
  • Espumisan je "ljudski" lijek posebno za nadimanje. Zakopava se u zečevim ustima jednom dnevno brzinom od 20 kapi po kilogramu mase,
  • injekcije lijekova protiv bolova upravlja profesionalni veterinar.

Mogućnost prehrane pod nadimkom

Postoji mišljenje da prilikom napuhavanja trebate staviti zeca na dijetu, potpuno zaustavljajući hranu do 10-15 sati. Istovremeno se može dati voda, ali malo po malo. U budućnosti se preporučuje davati hladan čaj od kamilice umjesto vode, koja ima antiseptička svojstva, i započnite hraniti životinju s visokokvalitetnim sijenom s malim dodatkom svježe metvice i / ili melem limuna. Ovo bilje će smanjiti bol. Ribana šargarepa i drugo povrće mogu se dati za 2-3 dana, kada natezanje prođe. I tek nakon tjedan dana kućni ljubimac moći će se vratiti normalnoj prehrani.

Izolacija jedinke i prestanak hranjenja na neko vrijeme

Ova opcija prehrane je kontroverzna jer zec treba konzumirajte novu hranu za normalno promoviranje himeroze i prevenciju stasisa, stoga se prije ograničavanja životinje na hranu posavjetujte s veterinarom.

Gastrointestinalne infekcije

Kunići su vrlo ranjivi na zarazne bolesti virusne ili bakterijske prirode, koje mogu dovesti do simptoma sličnih onima napuhanosti. Često takve bolesti rezultiraju smrću životinje. Najčešća i opasna od ovih infekcija je kokcidioza, a pronađena je i oštećenja rotavirusa, a osobito opasna se smatra kolibakterioza koju izaziva obična bakterija Escherichia coli.

Tabela 1.Gastrointestinalne bolesti.

BolestPatogenLečenje
Tizzerova bolestClostridium piliformeOksitetraciklin
KolibacilozaE. coli E. coliFurazolidon, sintomicin, trisulfon
Infekcija rotavirusimaRotavirusInfekcija rotavirusom kod kunića ne liječi se
KokcidiozaCoccidiaFurazolidone, Baycox, ftalazol

Pažnja! S infekcijama se javlja dijareja, sluz iz anusa, groznica. Obratite pažnju na to i u slučaju simptoma crevne infekcije povežite svog ljubimca kod veterinara. Zdrave životinje imaju tjelesnu temperaturu od 38,3-39,5.

Gastrointestinalni zastoj

Stasis je stanje organizma u kojem se probavljena hrana (him) i izmet ne kreću po probavnom traktu. Na ovaj način prestaje probava hrane, hranjive tvari prestaju unositi u krvotok, a u gmizaju se razmnožavaju različite gljive bakterije koje mogu probiti kroz crijevnu stijenku u krv ili trbušnu šupljinu, izazivajući sepsu. Stoga je zastoj potencijalno opasan uvjet za život životinje.

Zastoj je obično uzrokovan nedovoljnim unosom hrane bogate celulozom u probavni trakt. Jer zečevi imaju slabu pokretljivost, samo guranje čimera sa novim obrocima hrane s vlaknima može životinju izvesti iz ovog stanja.

Simptomi staze

Simptomi stasis su sljedeći:

  • apatija
  • neprirodno držanje (savijena leđa),
  • glasno tutnjavo u stomaku
  • prestanak stolice ili smanjenje fekalnih kuglica u veličini,
  • životinja stišće zube (znak jake boli).

Ako se stazi doda crijevna infekcija (vidi gore), iz anusa se može osloboditi sluz.

Neprirodno držanje - znak boli ili drugih neugodnih senzacija koji proizlaze iz bolesti

Tretman stasisa

Staza se liječi promjenom prehrane, prisilnim hranjenjem. Zec zaista treba svježe povrće, poput mrkve. Kupus može učiniti štetu, kao pospješuje natečenost. Ako kunić ne želi povrće, pomoći će peršin i menta. Mirisna trava podstiče apetit životinje. Ako to nije dovoljno, stavite mu komad trave u usta. Obilje okusnih pupoljaka čini zečji jezik vrlo osjetljivim, a poznati okus brzo će pokrenuti probavne reflekse.

Ostale mere takođe pomažu:

  • trbušna masaža
  • klistir
  • puno pića
  • lijekovi (cerucal - 1 tableta dnevno, simethicone - 2 ml svaki sat), suvi laktobacilus acidophilus,
  • zdravi kolega cekotrofi.

Oprez Kunići su bojažljive životinje koje ne podnose stres. Važno je da životinja ne doživi šokove tokom masaže ili hranjenja na silu, jer će u suprotnom to uticati na njeno zdravlje u budućnosti.

Značajke hranjenja sa gastrointestinalnom stasom

Kod stasisa poželjno je isključiti:

  • meko povrće i voće,
  • bilo koja trula hrana
  • pasulj
  • lucerna
  • bijeli kupus.

Naprotiv, možete i trebate dati zeca:

Esencijalna dijeta za zečje gastrointestinalne bolesti

  • mirisno bilje
  • crveni kupus,
  • mrkva
  • repe
  • cekotrofi
  • sijeno.

Budite oprezni! Ne dozvolite da kunić jede cekotrofe bolesne braće, kao to doprinosi dodatnoj infekciji kućnog ljubimca.

Prevencija zastoja i nadimanja

Najbolja profilaksa za stazu i nadimanje je pokretni stil života. Dopustite svojoj maloj životinji da trči, mršti se, ne zatvarajte u uskom kavezu bez mogućnosti pokreta.

Isto tako, ne dopustite im da dožive jake osjećaje i stres (na primjer, druga životinja, glasni vriskovi, vatra itd. Mogu preplašiti zeca).

Tabela 2. Približna prehrana ženki zečeva (grami / dan).

FeedFiziološko stanje ženke
Smiri setrudnadojeći
Zelena hrana80010001400
Silos300200300
Korijenski usjevi250200300
Mrkva300400500
Cvekla300300400
Hay200180300
Hrana za proteine100100150
Zrno žita50100150
Mahunarke4060100
Listovi kupusa400500600
Biljni otpad200250300
Mleko1050100
Mineralna hrana346

Pratite zdravstveno stanje kućnog ljubimca: stanje zuba, raspoloženje, apetit, držanje u kojem se životinja odmara. Za znakove zastoja ili nadimanja, obavezno izmjerite temperaturu (vrućica je znak infekcije i razlog posjete veterinaru).

Omogućite pristup hrani bogatoj vlaknima (sijenu i tvrdom povrću).

U videu ispod, iskusni uzgajivači zečeva govorit će o osobitostima hranjenja svojih kućnih ljubimaca zimi i vlastitoj proizvodnji stočne hrane.

Zaključak

Stoga su kunići životinje podložne gastrointestinalnim bolestima različitog karaktera. Njihovi peristaltični mišići su slabi, pa u nedostatku stalnog priliva novog himeroza bogatog celulozom, zaustavlja se pokret u probavnom traktu životinja i dolazi do zastoja.

Zarazne bolesti nisu ništa rjeđe, čija dijagnoza i liječenje zahtijevaju posjet veterinaru.

Da bi se spriječilo napuhavanje i zastoj, kunić se mora mnogo kretati i jesti puno sijena i / ili tvrdog povrća. Za sprečavanje infekcija pomoći će izolacija životinje od izvora zaraze, hranjenje opranom hranom i prokuhanom vodom. Kavez bolesnog kunića treba očistiti i dezinficirati, a njegove cekotrofe treba baciti da ih drugi zečevi ili ih ne pojedu.

Pogledajte video: Telma Vet so D-r Verica Nikolova Efremovska na tema: kozni zaboluvanja kaj domasni milenici (Novembar 2020).

Pin
Send
Share
Send